Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme selaimen päivittämistä uudempaan versioon.

Menossa mukana

Toimintaa tukemassa jäsenalennuksien muodossa:
 
Peurunka
_________
 
Äänekosken uimahalli
__________
 
Suolahden uimahalli
______________
 

Nimi, kotipaikka ja perustamisaika

Yhdistyksen nimi on Äijälän Liikunta ry. Yhdistyksen kotipaikka on Laukaan kunta Länsi-Suomen läänissä. Yhdistys on perutettu syyskuun 17. päivänä vuonna 1986. Seuran toiminta-alueena on Äijälä ja sen ympäristö.

 

Historia

Seura on aloittanut toimintansa nimellä Yleisurheilu 2000 Laukaa r.y. Seuran tarkoituksena oli tällöin edistää liikuntaharrastusta seuran toiminta-alueella siten, että mahdollisimman moni seuran jäsen harrastaisi kunto- kilpa tai huippu-urheilua edellytystensä ja tarpeidensa mukaisesti. Sittemmin seuran nimeä ja sääntöjä on muutettu.


Nimihistoria

27.10.2010- Äijälän Liikunta ry
12.11.1996-26.10.2011 Liikunta 2000 Äijälä ry
26.6.1987-12.11.1996 Yleisurheilu 2000 Laukaa r.y.


Seuran tarkoitus

Seuran tarkoituksena on edistää liikuntaa ja muuta siihen liittyvää kansalaistoimintaa seuran toiminta-alueella siten, että erilaisista lähtökohdista olevilla henkilöillä on mahdollisuus harrastaa kunto- ja terveysliikuntaa tai liikuntaan liittyvää yhdistystoimintaa edellytystensä ja tarpeidensa mukaisesti.

 

Seuran johtokunta
 

1.1.2020 - 31.12.2020

Tanya Oksanen           puheenjohtaja
Sanna Tirkkonen        varapuheenjohtaja
Mervi Rossi                  taloudenhoitaja
Miska Lepistö              sihteeri
Harri Jauhiainen          jäsen
Nina Hellbom               jäsen
Riikka Jäppinen            jäsen
Ville Jämsen                 varajäsen
Maria Tourunen          varajäsen
 

1.1.2019 - 31.12.2019

Outi Halonen              puheenjohtaja
Sulevi Kirmanen         varapuheenjohtaja
Mervi Rossi                  taloudenhoitaja
Miska Lepistö              sihteeri
Harri Jauhiainen          jäsen
Nina Hellbom               jäsen
Tanya Oksanen            jäsen
Ville Jämsen                 varajäsen
Maria Tourunen          varajäsen

 

1.1.2018 - 31.12.2018
Maria Tourunen            puheenjohtaja
Sulevi Kirmanen            varapuheenjohtaja
Mervi Rossi                     rahastonhoitaja
Miska Lepistö                 sihteeri
Outi Halonen                  jäsen
Varpu Savela                   jäsen
Riikka Jäppinen              jäsen
Ville Jämsen                   varajäsen
Harri Jauhiainen           varajäsen